Stavba rodinného domu je pro mnohé z nás splněný sen. Co je potřeba zařídit a s čím počítat? Vydáte se na cestu, která povede k vlastnímu bydlení?
Potřebujeme vhodný pozemek
Nejprve bude potřeba zajistit vhodný pozemek, který se pro stavbu rodinného domu bude hodit. Vlastní bydlení se nám bude nejlépe budovat na pozemku, který je prázdný. Pokud již na něm stojí nějaká stavba, i to se dá vyřešit pomocí demolice. Odstranění stavby čili bourací práce ale o něco prodlouží celkové práce.
Schválení projektu
Jako další krok bude následovat vypracování projektu. Stavební povolení trvá nejčastěji několik měsíců, následně již můžete začít stavět. Od roku 2020 je nutné doložit také průkaz energetické náročnosti budovy. Tento průkaz definuje novou koncepci. Nově mohou vznikat pouze budovy, jejichž energetická náročnost je skutečně co nejnižší. Základem je tedy správný projekt, ve kterém bude hrát roli například precizní zateplení.
Stavba a dotace
Při zpracovávání projektu se informujte o výši dotace, která vám bude na vaši stavbu poskytnuta. Nejčastěji se může jednat o několik set tisíc. Například v případě kombinace různých úsporných řešení se výše dotace může vyšplhat až k půl milionu korun. O dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat v průběhu nebo po dokončení stavby. Je nutné splnit přesně stanovené podmínky, které se vážou s jednotlivými dotacemi.
Stavební dozor
Kromě firmy, která stavbu provádí, je dobré si zaplatit také nezávislý stavební dozor. Budete mít jistotu, že firma dodrží stanovené postupy i termíny.
Kontrola a začátek užívání
Poté, co bude dům postaven a předán, je potřeba zkontrolovat vše, co je jen možné. Nechejte si vyčerpávajícím způsobem popsat jednotlivé technologie, ale také vysvětlit, jak ovládat fotovoltaickou elektrárnu na své střeše, nebo jak se postarat o maximální užitek rekuperace.
Stavba domu se neobejde bez potřebných odborných znalostí.
Přidej komentář jako první k "Jak postavit dům krok po kroku"