Záclony je důležité pravidelně čistit, abychom předešli jejich zažloutnutí. Na záclonách se usazuje prach, což může nejenom špatně vypadat, ale také to může způsobit zdravotní problémy zejména alergikům. O své záclony byste se měli starat v souladu s informacemi na jejich štítku. Tam bude uvedeno, zda můžete prát ručně nebo v pračce, a na kolik stupňů. Bude to závislé na materiálu, ze kterého jsou záclony vyrobeny.
Pravidelné čištění záclon
O záclony bychom se měli starat každý týden, i když – ruku na srdce – málokdo to dělá, pokud nemá v rodině alergika. Postačí, když na svůj vysavač dáte speciální nástavec na textilie (čalounění) a záclony s ním jednou za týden vyluxujete od shora dolů. Díky této pravidelné péči budete muset záclony prát klidně jen jednou za rok. Ideální interval pro praní je ale jednou za půl roku. V případě, že bydlíte ve městě s rušnou dopravou nebo jste-li kuřáci, bude zapotřebí prát i častěji. Podobný postup je i pro blackout závěsy.
Důkladnější luxování
Pokud máte v rodině osoby alergické na prach, můžete zvolit sice náročnější, ale současně účinnější metodu luxování. Provedete to tak, že záclony sundáte a položíte je na postel. Takto je vysajete nástavcem s měkkým kartáčem. Abyste zabránili nasátí látky do vysavače, můžete na konec hubice navléct nylonovou punčochu.
Tipy pro praní záclon
V prvním případě si ověřte, že vaše záclony můžete prát v pračce. Některé pračky mají speciální programy na praní záclon, které jsou dostatečně šetrné. Použijte jemný prací prostředek, třeba ten, který je určen speciálně pro záclony. Použít ale můžete jakýkoli jiný. Pro dosažení bělosti přidejte k pracímu prášku jedlou sodu. Záclonu můžete prát v povlaku na polštář, který ji ochrání před případným znečištěním. Na odolné nečistoty je dobré před praním záclonu ponořit do směsi vody a citronové šťávy nebo kyseliny citronové.
Přidej komentář jako první k "Jak správně čistit záclony?"