Pokud pracujete ve strojírenství, moc dobře víte, že se v tomto odvětví s hutními materiály opravdu hojně pracuje. Není to nic zvláštního nebo nevšedního, je to opravdu tak. Hutní materiály jsou ve strojírenství (například ve firmě MSC MetPro, a. s.) různě zpracovávány, prochází mnohými výrobními procesy, k nimž patří například tryskání materiálu, pálení materiálu nebo ohraňování materiálu. Tím vznikají zajímavé produkty, které se následně doručují dál. S hutním materiálem se opravdu hojně pracuje, při jednotlivých procesech se například předchází vzniku koroze, která značně znehodnocuje materiál jako takový.
V případě, že jste se do strojírenské firmy zatím neměli možnost dostat, možná nevíte, jaké všechny materiály do skupiny hutních materiálů spadají. Do této skupiny spadají například plechy, dále také takzvané jakly nebo ocel či konkrétně nerezová ocel, která velmi často podléhá korozi, i když je to poměrně pevný materiál pyšnící se dlouhou životností.
Jelikož se nerezová ocel používá či využívá ve strojírenství opravdu hojně, prozraďme si, jak je to s takovou korozí, která se u nerezové oceli může vyskytnout.
Rizikové faktory pro vznik koroze na nerezové oceli
Koroze může na hutním materiálu zvaném nerezová ocel vzniknout z mnoha důvodů. Velmi často za to může nedostatek kyslíku, který jen otevírá dveře dalším příčinám, na jejichž základě koroze vznikne. Koroze může vzniknout například z toho důvodu, že je u kovu zvýšená koncentrace chlórů a chloridů, také může ke vzniku koroze dojít v případě, že se změní pH, čímž vznikne na pasivní vrstvě agresivní prostředí náchylné ke korozi.
Jaké koroze mohou vzniknout na nerezové oceli?
Samozřejmě existuje hned několik typů koroze, která může vzniknout na nerezové oceli. Velmi často se vyskytuje takzvaná bodová koroze, další často se vyskytující korozí je takzvaná štěrbinová koroze, vzniknout může i zrnitá koroze.
zdroj obrázku: pixabay.com
Přidej komentář jako první k "Hutní materiály a vznik koroze"