Co budete potřebovat při prvním tréninku hříbat k budoucí jízdě?

vybava pro trenink hribat

Trénink koní je cestou na dlouhou trať, která víceméně v žádné životní etapě jezdce ani koně nikdy neskončí. Některé elementární základy je ale vždycky tou nejlepší volbou učit ve velice brzké době. Jakmile už hříbě kompletně zvládá všechny pohybové vjemy a má dostatečně rozvinutou muskulaturu, tak můžete začít s prvními tréninky.

Tou dobou už většinou umí hříbě reagovat na některé povely a má již také základní návyky co se týče péče o koně a také kooperace s lidmi v jejich okolí. Co ale budete potřebovat k prvním krokům před jízdou na koni?

Na udidlo je třeba si zvyknout brzy

Udidlo je jednou z těch nejdůležitějších součástí jezdeckého postroje, které do budoucna budou pomáhat koni s tím, aby dokázal dobře přijímat povely od jezdce. Jenže zároveň může být jedním z největších zdrojů potíží, protože je pro jezdce i koně podstatně důležité si zvyknout na manipulaci a najít v ní správný cit. Zpočátku bude udidlo pro koně hříbě trošku odmítat a nebude jej chtít. Postupem času si ale začnou zvykat, většinou je to otázkou jenom prvních dní až týdnů, než kůň začne udidlo kompletně přijímat.

I kůň potřebuje slyšet, že vše dělá dobře

V případě koně se rozhodně nedostáváme dál od nejklasičtějšího návyku, které si mohou zvířata vybudovat. A to ten fakt, že pokud udělají něco dobrého, tak očekávají odměnu. Díky tomu jsou tak oblíbené pamlsky pro koně, které pomáhají nejen k lepšímu vyživování, ale také jsou zásadní pro to, aby se vám podařilo koni naznačit, že v daný moment udělat přesně to, co udělat měl.

Postupné zvykání si na sedlo

Zvykání na sedlo je další fází, která potřebuje hlavně dostatek trpělivosti. Důvod je v tomto případě extrémně jednoduchý, jde o to, že si kůň potřebuje fyziologicky zvykat na zatížení, kterým pro něj sedlo může být. Proto mohou být zpočátku některé problémy s tím, jak bude kůň držet tělo při zatížení zad. Ideální je začít tím, že bude na zádech čistá podsedlová dečka, než sedlo a postupně i jezdec. Díky tomu si může kůň postupně zvykat na to, že má na zádech zatížení a díky tomu tak bude správně zpevňovat střed těla.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Co budete potřebovat při prvním tréninku hříbat k budoucí jízdě?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*