Jaké typy závlah jsou využívány pro zemědělství a zahradnictví?

1625 01

Při velkoobjemovém pěstování produkčních plodin je zavlažování klíčovým prvkem úspěchu. Některé rostliny snáší nedostatek vláhy lépe než jiné, úplně bez vody ale nelze pěstovat téměř nic. V současné době není možné se ani plně spolehnout na déšť, který sice může přijít, ale na druhou stranu bývá i velmi sporadický. Podle vývoje klimatu v posledních letech se zdá, že bude spíše přibývat suchých dnů s až tropickými teplotami a přirozené vláhy bude ubývat.

Snem každého zemědělce je ušetřit při zavlažování

Tam, kde je to možné většina zemědělců nasazuje automatické závlahové systémy, které dokážou přivést vodu až k pěstovaným plodinám a maximálně ji využít. To je výhodné zejména při pěstování zeleniny na polích i ve sklenících a také na vinicích a v sadech. Kapková závlaha dovede vodu i k nově vysazeným ovocným stromkům. Při její instalaci hraje roli, zda jsou zavlažovány rostliny jednoleté anebo víceleté. Pro rostliny, které budou na svém stanovišti pouze jeden rok, nemá smysl instalovat pevnou závlahu a jsou preferovány závlahy mobilní připojené na centrální rozvod zakopaný v zemi. Naopak do sadů a vinic je ideální pevně instalovaná závlaha realizovaná mikro zavlažováním s kapkovacím potrubím a poháněné čerpadlem pro kapkové závlahy.

Zavlažování polí je energeticky náročné

Zejména v sušších oblastech je potřeba zavlažovat celé souvislé lány polí. Nejčastěji se k tomu používá úderový postřikovač anebo pásový zavlažovač. V některých subtropických končinách je využíváno i zavlažování podmokem anebo výtopou. Tyto metody pocházejí již z dob starověku a například v Egyptě je zavlažování výtopou používáno dodnes, přestože nejde o příliš efektivní metodu. V rámci ní se vodě připravují kanály, které se pro zpevnění vymazávají jílem. Těmi pak životadárná tekutina proudí žádaným směrem přímo k rostlinám, kde je pak zaházením hlínou a udržena.

Klíčová je vzdálenost zdroje vody

Na efektivitu zavlažovacích systémů v zemědělství má vliv především vzdálenost a vydatnost zdroje vody. Podle těchto parametrů jsou pak dimenzovány závlahy. Jestliže je lokálně dostupný zdroj vody nedostatečný, je vhodné přistoupit k využití zdroje mobilního v podobě nejrůznějších velkoobjemových nádrží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Jaké typy závlah jsou využívány pro zemědělství a zahradnictví?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*