Co si mohou a nemohou inspektoři při kontrole v podniku dovolit?

Věděli jste, že do podniku mohou přijít kontroly ze státní správy klidně i neohlášeně? Mnozí lidé se domnívají, že každá návštěva inspektora musí být ohlášená, a tak se netrápí tím, že nemají v podniku leccos vyřešené. Zkrátka jen čekají, až se inspektor nahlásí, a teprve až pak se všechno začne řešit a dávat do pohybu dříve, než přijde. Podnikatelé si neuvědomují, že na ně může přijít anonymní udání, na základě kterého se často chodí do podniku bez ohlášení. Anonymní udání má stejnou váhu jako klasické neanonymní udání, proto by se mu rozhodně měla klást stejná váha a neměla by se tato možnost podceňovat.

V případě, kdy by kontrola přišla a zjistila by, že není třeba vyřešené BOZP nebo případně PO, byl by malér na světě. Podnikatel by musel zaplatit nemalou částku peněz, sankce jsou opravdu vysoké za nesplnění této zákonné povinnosti. Konkrétně se sankce dostávají až do dvou milionů korun, nejnižší hranice bývá dvě stě tisíc korun.

Při kontrole si mohou inspektoři leccos dovolit. Pojďme být konkrétnější a prozraďme si, co si dovolit mohou, ať nejsme jejich chováním překvapeni nebo zaskočeni.

Co si mohou a nemohou inspektoři při kontrole dovolit?

Věděli jste, že inspektoři se mohou pustit do kontroly i bez vaší přítomnosti? Stejně tak mohou požadovat poskytnutí informací nebo ověření totožnosti přítomných fyzických osob na pracovišti, kam mimochodem mohou vstupovat. Stejně tak mohou požadovat i předložení dokladů, případně mohou pořizovat i jejich kopie.

Mnohé sankce mohou udělit inspektoři rovnou na místě, například se jedná o sankce za chybějící směrnice BOZP nebo o sankce za nelegální zaměstnávání.

Buďte na kontrolu připraveni

Každý podnikatel může být na kontrolu z Inspektorátu práce připravený. Jen musí mít vyřešené BOZP a PO. S tím ostatně pomůže firma Extéria, která je poskytovatelem poradenství v tomto odvětví. Zastoupí vás při případné kontrole na jedničku, postará se o vše, co s BOZP a PO souvisí.

zdroj obrázku: pixabay.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Co si mohou a nemohou inspektoři při kontrole v podniku dovolit?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*