Jak prohlížet katalog rodinných domů? Vsaďte na dům, který nejlépe využije váš pozemek

Zdroj: Bigstockphoto.com

Nevybírejte dům jen podle vzhledu. Musí hlavně zapadnout do svého okolí a šikovně využít pozemek.

Projekt rodinného domu vybraný z katalogu má dvě základní výhody – je levnější a nemusíte na něj čekat. Většinou je tak i stavební povolení vyřízené rychleji a dříve tak můžete začít se stavbou domu.

Samotný výběr domu z katalogu ale nemusí být jednoduchý. Někdy je těžké najít dům, který by splňoval všechny vaše požadavky a ještě by vytěžil maximum z vašeho pozemku. V tomto případě je někdy lepší zvolit originální návrh od architekta. Ne každý má ale na originální projekt čas a peníze. Jak si tedy vybrat katalogový dům tak, aby ladil s pozemkem?

Inspirujte se v okolí

Pokud má váš pozemek nějaká specifika, je dobré se nejdříve podívat ve vašem sousedství, jaké domy mají vaši sousedé. Jak využili například svah? Co udělali s atypickou parcelou? Jak jsou domy orientované do světových stran?… Je mnoho otázek, na které si musíte odpovědět.

Kromě toho by vás mělo zajímat, zda dům svou výškou a svým vhledem zapadne do okolí. Při obhlídce svého sousedství vás určitě hned začne napadat, jak by mohl vypadat váš dům.

Patrový dům nebo bungalov

Dříve se často stavěly větší, více generační domy, které měly i tři patra. V dnešní době ale všemu vládne jednoduchost a architekti se zaměřují především na využitelnost domu. Je důležité, aby všechny části domu byly jednoduše dosažitelné a aby byl využit každý kout domu. Zahrada by měla být jednoduše přístupná z obývací místnosti či kuchyně.

Při výběru domu z katalogu proto myslete na to, že chůze po schodech vás může brzo otrávit. V případě více pater se dům hůře udržuje, uklízí, těžko se přenášejí věci. Proto lidé často volí přízemní bungalovy, které jim poskytují komfortní bydlení v domě s výhodami bytu. Katalog rodinných domů je jich většinou plný.

Ne každý pozemek, zvláště ty malé a atypické, ale snesou přízemní dům. Na bungalov třeba větší pozemek a nebo se musíte uskromnit a zvolit menší typ domu.

Tvar domu není jenom čtverec

Problémem ale je, že lidé se často nezajímají o tvar domu a o využití pozemku. Mají představu spíše o vzhledu domu a podle toho také prohlížejí katalog rodinných domů. Vůbec si neuvědomují, že vybraný dům nekoresponduje s jejich pozemkem.

Pokud na malý pozemek umístíte čtvercový dům, může se stát, že přijdete o velkou část zahrady. Zbytečné velká předzahrádka nebo těžko využitelná místa po stranách budovy mohou zapříčinit, že samotná zahrada určená na hry a odpočinek bude malá.

Samozřejmě musíte dodržet všechny povinné odstupy od sousedních pozemků, od chodníku a pozemní komunikace. Ale pokud máte malý nebo atypický pozemek, zkuste si vyzkoušet, zda by na něj například nepasoval dům do L nebo dlouhý obdélníkový dům.

Jednoduché, funkční propojení domu se zahradou vám totiž zajistí, že se vám v domě bude bydlet mnohem lépe. Pokud nebude zahrada dobře přístupná, nebude dům plnit své základní poslání a nebudete se v něm cítit dobře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Jak prohlížet katalog rodinných domů? Vsaďte na dům, který nejlépe využije váš pozemek"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*