Jakou vybrat výšku matrace?

vyska matrace

Pří výběru matrace se většina lidí soustředí pouze na materiál, ze kterého je vyrobená, a její tvrdost. Neméně důležitým parametrem je ale také její výška, která určuje, jak moc vám bude matrace pohodlná a jaká bude její životnost. Rozhodně neplatí, že levné matrace jsou tenčí, a tudíž méně kvalitní, protože ani s výškou se to nesmí přehánět.

Jak vysoká je postel?

Vedle kvalitního roštu a kvalitní matrace je pro určení výšky důležitá výška postele. Pro pohodlné lehání a vstávání by výška spolu s matrací měla být v rozmezí 45–50 centimetrů, u starších osob asi o 10 centimetrů vyšší. Při sezení na okraji postele se musí celá chodidla dotýkat podlahy a v kolenou svírat pravý nebo mírně tupý úhel.

V potaz vezměte také váhu toho, kdo na matraci bude spát. Zatímco typická výška matrace u dětských postelí se pohybuje kolem 10 centimetrů, pro dospělého člověka je to málo. Minimální výška matrace by pro dospělého člověka vážícího kolem 70 kilogramů měla být alespoň 13 centimetrů a úměrně vzrůstat spolu s hmotností. Nechte si vždy nějakou rezervu, nezapomeňte, že i lůžkoviny něco váží.

Svou roli hraje i rošt

Na jakém roštu bude matrace položená? Pokud vaše postel disponuje pevnou deskou nebo pevným laťovým roštem, výška by měla být alespoň 16 centimetrů. Pružné lamelové rošty si mohou dovolit o něco nižší výšku, jelikož lépe rozloží tlak a celkovou váhu.

Nenechte se zlákat ani příliš vysokou matrací v domnění, že vám déle vydrží. Sice bude pochopitelně odolnější vůči proležení, ale z hygienického hlediska se propotí úplně stejně jako tenčí matrace. Výměnu byste tedy tak jako tak měli provádět každých pár let.

Matrace, na které nespíte každý den, ale využíváte ji pouze příležitostně, může být o něco nižší. Pokud máte zdravotní omezení, například problémy s pohybovým aparátem, vyberte si matraci, která bude vysoká alespoň 20 centimetrů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Přidej komentář jako první k "Jakou vybrat výšku matrace?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*