Přemýšlíte nad tím, zda si pořídit na zahradu klasický bazén anebo raději připlatit za zahradní koupací jezírko, o které se ale budete muset starat? Pokud ve vašem rozhodování nehrají roli pouze finance, zkuste se zamyslet nad tím, jak rozdílná bude koupel v jezírku a v bazénu. Nevadí vám trocha chemie anebo byste raději využili čistě přírodní řešení? To všechno jsou otázky, které byste si měli před pořízením bazénu anebo jezírka rozmyslet.
1. Čistá voda i pro alergiky
Přírodní koupací jezírko, které dobře funguje, se obejde kompletně bez použití chemických prostředků na úpravu vody. Bez těch se na druhou stranu v bazénu rozhodně neobejdete. Některým lidem chlór používaný v bazénové chemii škodí. V tomto případě je řešením buď pořízení bazénové chemie bez chlóru anebo rovnou stavba koupacího jezírka, které bude užitečné, ale také krásné. Zahradní koupací jezírko totiž poskytuje mnohem čistší vodu než bazén, a pokud se dobře nastaví biologická rovnováha uvnitř jezírka, nemusí být údržba vody ani složitá.
2. Příroda vám poděkuje
Koupací jezírka se obvykle dělí na koupací a čistící část. Ta druhá, která je někdy označována také jako regenerační, je osazená rostlinami, které slouží jako útočiště široké škále živočichů od hmyzu po obojživelníky. Koupací jezírko často plní také okrasnou funkci a můžete v něm chovat dokonce i ryby. Komu se nepříčí koupat se s kapry, může se do toho směle pustit.
3. Koupání v jezírku je velmi příjemné
Stejně jako v případě bazénu můžete jezírko vybavit schůdky, které zajistí pozvolný vstup do vody. Jestliže plánujete jezírko poskytnout pro koupání i dětem, vyhraďte alespoň menší část koupacího jezírka na brouzdaliště, ve kterém bude voda s hloubkou do 30 cm. Koupací zóna by pak měla mít hloubku alespoň 1,3 m, optimálně 2 m.
4. Vodu čistí rostliny
Rostliny v koupacím jezírku slouží nejen jako zkrášlující prvek, ale jejich kořeny také čistí vodu, absorbují škodliviny a zamezují růstu řas a sinic. Pro výsadbu rostlin budete potřebovat speciální filtrační substrát.
5. Snazší opravy fólie
Jestliže stavíte zahradní jezírko, obvykle na jeho dno pokládáte jezírkovou fólii. V případě jejího narušení je oprava jezírkové fólie snazší než oprava poškozené stěny bazénu. V mnoha případech ji zvládnete zajistit i svépomocí.
Přidej komentář jako první k "5 výhod zahradních koupacích jezírek, kvůli kterým stojí za to do nich investovat"